Wytwarzany od a do zet przez pszczoły miód jest produktem unikatowym, całkowicie naturalnym, zdrowym i o wysokich walorach smakowych, który ludzkość ceni od zarania dziejów.
Składano go bogom w ofierze, spożywano w celach leczniczych, używano jako środka płatniczego oraz do produkcji jednego z najstarszych napojów alkoholowych. Co jeszcze warto wiedzieć o płynnym złocie z ula?
Polska – kraina od wieków miodem płynąca
Zacznijmy od przybliżenia historii miodu, którą można liczyć w milionach lat – pierwsze pszczoły miodne pojawiły się bowiem na świecie w erze kenozoiku, na długo przed człowiekiem. Malowidła skalne sprzed kilkunastu tysięcy lat dowodzą, że już wtedy ludzie docenili efekt pracy dzikich pszczół, a z czasem zaczęli zakładać własne ule i barcie. Bartnictwo rozwinęło się szczególnie mocno na terenach Europy, w tym dzisiejszej Polski, już we wczesnym średniowieczu, a Słowianie słynęli jako doskonali pszczelarze. W czasach piastowskich zaczęły powstawać pierwsze osady bartników, którzy dostarczali miód na dwory książęce. Pozyskiwano go z wydrążonych w pniach drzew komór.
W dawnej Polsce żyło mnóstwo dzikich pszczół, miodu było pod dostatkiem. Słowianie wykorzystali to i spopularyzowali trunek powstający na jego bazie, czyli miód pitny, który szybko zyskał uznanie i stał się podstawowym napojem alkoholowym, często stawianym na królewskich i szlacheckich stołach. Od XV wieku został jednym z najważniejszych towarów eksportowych, a Polska słynęła jako kraj miodem płynący.
Walory smakowe i odżywcze miodu
Wytwarzany od tysiącleci w ten sam sposób z nektaru kwiatów lub spadzi miód ma niezwykłe właściwości. Cenimy go za walory smakowe – w zależności od rodzaju roślin, do których pszczoły mają dostęp, może być łagodnie słodki jak miód akacjowy czy rzepakowy, intensywny i ostry jak miód gryczany, o korzennym posmaku jak miód spadziowy lub bardziej uniwersalny, aromatyczny jak miody wielokwiatowe, wrzosowe bądź lipowe. Nie każdy wie, że „płynne złoto” może powstać również z koniczyny, bluszczu czy kolendry. W Brazylii popularny jest miód eukaliptusowy, a w Kalifornii – faceliowy.
Rodzajów jest wiele, a każdy z nich wykazuje nieco inne działanie na organizm. Wspólnym mianownikiem jest skuteczność w łagodzeniu infekcji, wspieranie odporności i ogólnej regeneracji organizmu. Miód od wieków był stosowany w medycynie i kosmetyce ze względu na swoje dobroczynne działanie. Poza tym jest wspaniałym przysmakiem, który po prostu rozpływa się w ustach.
Miód jako składnik najszlachetniejszych trunków i alkoholi premium
Miód od wieków stanowi bazę różnych trunków i jest niezmiennie doskonały w swojej roli. Dzisiaj jest wartościowym składnikiem alkoholi premium – takich jak wódka konopna MARKHOR – dopełniając i łagodząc ich smak. Naturalny miód pochodzący z najczystszych rejonów Polski użyty do produkcji współczesnych napojów alkoholowych wysokiej jakości to ukłon w stronę tradycji popijania złotych napitków na szlacheckich biesiadach. Tradycji, którą warto pielęgnować!